MgA. Lucia Horňáková Černayová

16.3. – 20.3.2020 

Pondelok- štvrtok

Spoločná téma pre všetky skupiny:
DOMÁCE ZÁTIŠIE
Na formát výkresu/alebo farebného papiera A4. si žiaci nakreslia ľubovoľným kresliacom materiálom (fixka, ceruzka, pero, farebná pastelka, …) zákutie v ktorejkoľvek časti domu, bytu. Kreslia lineárne, čiarami. Napr. knižnicu, oblečenie na stoličke, umytý riad, odložené topánky a kabáty na chodbe, kút s izbovými rastlinami, zákutie v detskej izbe s hračkami, písací stôl so stoličkou, špajzu so zaváraninami, odložené bicykle… Žiaci môžu nakresliť aj viac takýchto záznamov, ktoré si odložia a po skončení karantény si ich spolu prezrieme. 

Piatok
ABSOLVENTSKÉ PRÁCE
Tí absolventi, ktorí majú svoje práce doma, pokračujú na dohodnutých krokoch. Ostatní začnú pracovať na ďalšej časti absolventskej práce.  

23.3. – 27.3.2020

Spoločná téme pre všetky skupiny / pondelok – štvrtok
JA A COVID_19
Máš za úlohu nakresliť seba (autoportrét) v rúšku alebo respirátore. Keď budeš so sebou hotový, môžeš nakresliť aj niekoho zo svojej rodiny.
Potrebuješ: výkres A4 alebo A3, ceruzku, pastelky, fixky, pero- niečo s čím rád kreslíš a zrkadlo

Absolventi
Pokračujú na zadaní svojej absolventskej práce


V filmová fakulta FAMU rozhodla spríjemniť nám čas strávený s deťmi a sprístupnila ich oceňovanú animovanú tvorbu. Ich kanál nájdete tu:

30.3. – 10.4.2020

KOMIX/KNIŽKA/ILUSTRÁCIA
Knižnica v meste Dubnica nad Váhom počas karantény prišla s iniciatívou zorganizovať literárnu sútaž „Pod Rúškom“. Jej propozície nájdete tu:

Prichystali sme super aktivitu pre vás všetkých🙂 Prosíme vás, zdieľajte náš plagát, aby sa informácia o súťaži dostala k čo najviac ľuďom. Ďakujeme a tešíme sa na vaše práce!

Uverejnil používateľ Mestská knižnica Dubnica nad Váhom Piatok 27. marca 2020

Chcela by som, aby sa do tejto súťaže zapojili aj moji žiaci. Keďže ide o literárnu súťaž a my sme výtvarný odbor, rada by som toto zadanie trochu prispôsobila. Vašou úlohou bude svoj vymyslený text aj ilustrovať a vyrobiť si tak „digitálnu“ autorskú knihu/ poéziu/ prózu. Môže to byť vo formáte komixu na jednu stranu, alebo textu s jednou ilustráciou. Formu nechám na vás. Môžete pracovať analógovo (kresba, maľba, koláž, …) alebo digitálne (fotografie, kresby na pc, …) Dokončené práce potom hromadne zašlem na uvedenú mailovú adresu. S elektronickým spracovaním vám rada pomôžem alebo odkonzultujem tu: lucia.hornakova@zustrencin.sk

Niečo o komixe

Včely 15.4.- 20.4. 2020

Spoločná téma pre všetky triedy okrem absolventov
Poľský inštitút v Prahe vyhlásil súťaž na tému včely inšpirované knižkou Včely od poľského autora. Včely patria k jedným z najdôležitejším živočíchom na našej Zemi. Chcela by som do tejto súťaže zapojiť aj naše práce, ktoré vyberiem od vás zaslaných prác. Keďže sme doma a nemáme k dispozícii komfort školy, nebudem vás obmedzovať, čo sa týka výberu materiálu, formátu ani dostupnej techniky. Napr. kresba – fixky, ceruzky, pastelky, maľba, počítačová grafika, koláž, objekt, … .
Keďže si knižku nemôžeme spolu prelistovať, našla som časť knižky aspoň v blogoch:

https://bookstore.artmap.cz/cs/3697-the-book-of-bees-kniha-vcel-piotr-socha-wojciech-grajkowski

https://dennikn.sk/blog/777145/5-najkrajsich-knih-o-vcelach-nielen-pre-deti/

Tu je výňatok z propozícií a link na Poľský inštitút v Prahe:

https://www.polskyinstitut.cz/program/soutez-pro-deti-vcely-kralovny-zivota-tajemstvi-ulu?fbclid=IwAR0U6Ij0sI18UnIOomGJEPsnQTcmtI_6JIm7AsaVDHEHwfybO2jVIdhScCw

Termín na zaslanie prác do inštitútu je 

Skrátené pravidlá (vyňaté zo stránky):
• Súťaže sa môžu zúčastniť všetky deti a mládež v uvedených kategóriách, ktoré v dobe konania súťaže zašlú svoje výtvarné práce/modely inšpirované životom včiel, napr. včelí portrét, kráľovná a jej včelia nebo ľudská rodina, život v úli, role včiel v prírode, návrh včelína v meste, rozprávkové príbehy včelích rodín, záchrana včiel – záchrana nášho sveta apod.
• Technika spracovania nie je nijak obmedzená, napr. kresba (neodporúčame však použitie kriedy), maľba, fotografie, koláž, model úľu, komiks, návrh vzdelávacej tabule atď. Maximálna veľkosť 2D práce je formát A3/ prípadne trojrozmerné modely podľa rozhodnutia autora a možnosti pošty.

https://www.polskyinstitut.cz/program/soutez-pro-deti-vcely-kralovny-zivota-tajemstvi-ulu?fbclid=IwAR0U6Ij0sI18UnIOomGJEPsnQTcmtI_6JIm7AsaVDHEHwfybO2jVIdhScCw

V prípade akýchkoľvek otázok mi píšte na lucia.hornakova@zustrencin.sk alebo volajte na 0904545023. Na ukážku, ako môžete spracovať danú tému som našla niekoľko obrázkov. Nemusíte sa však obrázkami nechať obmedzovať. Sú iba pre inšpiráciu.

zdroje obrázkov:
https://sk.pinterest.com/aliyahmude/honey-bee-images/
https://sk.pinterest.com/robert_mahar/honey-bees/
https://sk.pinterest.com/pin/206461964141993101/
https://sk.pinterest.com/pin/609252655823863678/
https://sk.pinterest.com/pin/106608716164931018/

What You Can Do Right Now to Save Bees

Animované zátišie 15.4.-21.4.2020

V prípade, že vás daná téma neosloví alebo by ste radi spravili aj niečo iné alebo naviac, v odkaze je výzva Národnej Galérie v Prahe na vytvorenie pohyblivého zátišia. Vytvorené animácie mi zašlite na mail a zároveň ich môžete uverejniť na sociálnej sieti pomocou hashtagu #časvkvětu
https://www.facebook.com/events/263910607952041/276420030034432/?notif_t=admin_plan_mall_activity&notif_id=1586940006601794

27.4.- 8.5.2020 „POHĽAD Z OKNA“ spoločná téma pre všetky skupiny okrem absolventov

Vašou úlohou na tieto dva týždne bude zaznamenať pohľad z vášho okna. Výsledkom budú dve práce. Prvá bude záznam pohľadu z vášho okna prostredníctvom kresby. Druhá práca bude prevedená v maliarskom médiu. Tá môže byť inšpirovaná voľným rukopisom a farebnosťou maliara H. Matissa predstaviteľa fauvizmu. Pomôcky a materiál: 

1.práca: kresba- papier A5, A4 alebo A3, ľubovoľné kresliarske médium: ceruza, fixka, pero, …

2.práca: maľba- papier alebo kartón (môže byť aj farebný, ak budete maľovať temperovými alebo akrylovými farbami), farby (tempera, vodové alebo akrylové farby), štetce, paleta, voda